Gęste i zadbane włosy są na pewno oznaką zdrowia. Często zdradzają, że dobrze się odżywiamy i dbamy o dietę. Są piękne, gdy wszystko z naszymi hormonami w porządku. Niestety czasami dzieje się tak, że nagle zaczynamy łysieć. Fryzura gwałtownie się przerzedza i trudno poradzić sobie z wypadaniem włosów. Czasami może pojawić się problem łysienia plackowatego, kiedy to na skórze głowy zaczynają pojawiać się nagie placki skóry, które na pewno mogą przysporzyć człowiekowi sporo stresu i smutku. Na szczęście istnieją metody leczenia, dzięki którym można zagęścić swoją fryzurę i sprawić, że bardziej polubimy się ze swoim wyglądem. Nowoczesny przeszczep włosów to metoda, którą można polecić wielu pacjentom.
Przeszczep włosów
Jeżeli chodzi o przeszczep naszych włosów to jest to zabieg, na który należy sfinansować z własnych środków. Nie można umówić się na przeszczep włosów na NFZ. Pierwszym krokiem jest znalezienie kliniki, która wykonuje takie przeszczepy. Trzeba będzie umówić się na konsultację z lekarzem trychologiem, który wykona bardzo szczegółowy wywiad, aby uzyskać informacje, co jest powodem łysienia. Warto wiedzieć, że nie każdy pacjent kwalifikuje się do przeszczepu. Co to oznacza w praktyce? Czasami zwyczajnie przeszczep włosów nie rozwiąże problemu, bo wypadają one tak, że za chwilę inny nagi placek pojawi się na skórze głowy. Wtedy lekarz będzie odradzał tę metodę, ponieważ łączy się ona z pewnymi kosztami finansowymi. Tak jak wspominano już powyżej, pacjent za przeszczep płaci z własnej kieszeni. Przeciwwskazaniem do przeszczepu może być też ogólnie zły stan zdrowia człowieka. Trzeba będzie przynieść między innymi zaświadczenie od lekarza kardiologa, a także aktualne badania krwi. Bez takiego kompletu dokumentów lekarz trycholog nie da kwalifikacji do przeszczepu włosów.
Na czym polega przeszczep włosów
W jaki sposób przebiega przeszczep włosów, kiedy dochodzi do pełnej rekonwalescencji po zabiegu? Jeszcze kilka lat temu był to zabieg dużo bardziej inwazyjny, niż jest teraz. Związane jest to oczywiście z rozwojem medycyny oraz technologii medycznej. Dzisiaj podczas przeszczepu mieszki włosowe od pacjenta pobiera się za pomocą specjalnego robota, który robi to precyzyjnie, przez co zniwelowany jest między innymi ból czy krwawienie. Później te same mieszki włosów są wszczepiane w te części skóry głowy, które pozbawione są włosów. Jednorazowo przeszczepia się do około 1500 mieszków. Potem trzeba uzbroić się w cierpliwość, aby poczekać na efekty. Pacjent po przeszczepie stosunkowo szybko dochodzi do siebie. Ze względu na to, że rozwinęły się nowoczesne metody przeszczepu, które są mniej inwazyjne, w ciągu kilku dni można wrócić do pracy. Dobre efekty zabiegu będą widoczne za około 5 lub 6 tygodni. To właśnie wtedy pojawi się delikatny meszek, czyli inaczej baby hair. Taki stan wskazuje, że przeszczep udał się, a włosy będą rosły. Może się wydawać, przeszczep włosów to bardzo popularna metoda leczenia łysienia. W Polsce istnieje jednak tylko kilka miejsc, które przeszczepiają włosy zgodnie z najnowszymi metodami.