Masaż to najstarsza z dziedzin sztuki lekarskiej. Wywodzi się z Chin i Indii. Hindusi praktykowali masaż już ok 2000 lat p.n.e. Również Juliusz Cezar leczony był masażem. W niektórych państwach słowiańskich ( i także w Polsce ) istniały łaźnie parowe, w których klepano się rózgami. To też był rodzaj masażu.
Masaż ciała dzisiaj
Dzisiejsze znaczenie masażu datuje się od XVI wieku. Kolebką była Francja. Jednak prawdziwy prawdziwy rozwój masażu i wykorzystanie jego walorów w lecznictwie nastapiło sopiero w XIXw. w Szwecji. W XXw. rozwój chemiii farmacji osłabił nieco znaczenie naturalnych metod leczenia. Obecnie naturalne formy leczenia przeżywają renesans, w tym również masaże.
Masaż wykonuje się gołą ręką na obnażonym ciele pacjenta. Jest to zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki w określonym tempie, rytmicznie z określoną siłą, zgodnie z kierunkiem przebiegu mięśni, naczyń krwionośnych i limfatycznych.
Dobroczynne działanie masażu:
1) Pod wpływem masażu poprawia się funkcjonowanie ukadu oddechowego, wzrasta ilość krwi bogatej w tlen, niezbędnej do właściwego rozwoju tkanek.
2) Masaż przyspiesza cyrkulację krwi w naczyniach krwionośnych, co powoduje zwiększenie ilości krwi dostarczonej do płuc, gdzie następuje wymiana gazowa.
3) W tkance chrzęstnej powoduje lepsze odżywienie i zapobiega procesom zwyrodnieniowym.
4) W tkance łącznej powoduje odżywienie, uelastycznienie, poprawia funkcje życiowe, zwiększa przyrost tkanki
5) W tkance kostnej poprzez odżywienie jej wpływa na utrzymanie równowagi między związkami organicznymi i nieorganicznymi, przyspiesza proces kostnienia w przypadku złamań i peknięć kości.
6) W tkance tłuszczowej przyczynia się do rozdrobnienia i usunięcia komórek tłuszczowych, co przyspiesza przemianę materii i następuje szybsze spalanie w tkankach.
7) Przyspiesza przyrost tkanki mięśniowej.
Masaż ma również bardzo duży wpływ na skórę
Jego działanie to:
1) Rozszerzenie naczyń krwionośnych
2) Dotlenienie
3) Odżywienie dzięki układowi limfatycznemu i krwionośnemu.
4) Przyspieszenie procesu rogowacenia co prowadzi do odmłodzenia skóry
5) Uelastycznienie skóry
6) Udrożnienie kanałów łojowych, potowych
Ogólnie mówiąc – masaż wprowadza nas w dobry nastrój.