Cellulit to dla wielu kobiet największa udręka. Pomimo godnej pozazdroszczenia figury, pięknych włosów czy zadbanych paznokci tzw. „pomarańczowa skórka” często staje się powodem ogromnych kompleksów i braku akceptacji. Jednak mimo wszystko istnieją sposoby na pozbycie się niechcianego mankamentu. Jak pozbyć się cellulitu? Oto kilka faktów.
Po pierwsze- jakie są przyczyny cellulitu?
Cellulit ma swoje źródło w różnych aspektach życia, może powstawać z powodu niezdrowej, bogatej w sól i przetworzone produkty diecie, ale także przez siedzący tryb życia, zmiany hormonalne czy zatrzymywanie wody w organizmie. Przed podjęciem walki z niechcianymi nierównościami na skórze, wato się zastanowić gdzie leży przyczyna naszego problemu. W końcu, kiedy zidentyfikujemy problem, możemy się zastanowić nad tym, jak go rozwiązać.
Zasadniczo ciężko jest obyć się bez połączenia trzech aspektów pomocnych przy walce z cellulitem. Pierwszy to zdrowa dieta, drugi to ćwiczenia fizyczne, a trzeci to masaże i odpowiednie kremy. Do tego, dodatkowo, istnieją również zabiegi w salonach kosmetycznych, które mogą się okazać istotnym sprzymierzeńcem.
Zacznijmy od tego, jak ma wyglądać dieta. Pierwszą rzeczą, jaką musi zrobić jest pozbycie się przetworzonych produktów takich jak np. gotowe dania z supermarketu, rezygnacja z fast-foodów oraz gotowych przekąsek i dań na wynos. Do tego powinniśmy nastawić się na wprowadzenie do diety jak największej ilości świeżych warzyw i owoców, kasz, roślin strączkowych i innych podstawowych składników. Ponieważ cellulit może powstawać przez gromadzenie wody w organizmie, musimy całkowicie zrezygnować z produktów solonych, które temu sprzyjają jak np chipsy czy solone orzeszki. W codziennej diecie sami powinniśmy uważać na to, ile soli zużywamy, w tym przypadku nawet sosy z saszetki mogą mogą okazać się nieodpowiednie. Skoro mowa o soli, trzeba również zwrócić uwagę na to ile wody spożywamy. Co prawa cellulit często wiąże się z jej zatrzymaniem, ale jest także konieczna w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Powinniśmy wypijać jej minimum 1,5 litra dziennie w zależności od naszej aktywności fizycznej i zapotrzebowania.
Drugim ważnym aspektem jest sport
Mowa tu o różnego rodzaju ćwiczeniach, ale także aktywności na świeżym powietrzu czy basenie. W sieci jest sporo zestawów, które można z powodzeniem wykonywać w domu, od poziomu podstawowego aż przez zaawansowany. Jeśli ktoś nie przepada za taką formą może wybrać również aerobik na siłowni, bieganie, basen czy inne zajęcia, w których wykorzystane zostaną różne partie mięśni. Ćwiczenia ujędrniają ciało i eliminują jedną z przyczyn powstawania „pomarańczowej skórki”, jaką jest siedzący tryb życia.
Ostatnim ważnym elementem walki z cellulitem są masaże oraz specjalne kremy. Chodzi tu o całe spektrum zabiegów, którymi potraktujemy newralgiczne miejsce. Możemy zacząć od delikatnego chwytania skóry poprzez jej rolowanie, szczypanie, ugniatanie czy okrężne ruchy palcami od kolan w górę. Na rynku do tego rodzaju czynności dostępne są różnorodne akcesoria (rolki, myjki, wałki itp.), ale na sam początek mogą wystarczyć nam własne dłonie. Nie możemy również zapominać o kremach skierowanych na ten problem, często bogatych w kofeinę czy różne składniki aktywne.
To podstawowe metody walki z cellulitem. Zdarza się, że problem leży w gospodarce hormonalnej, a wtedy konieczna może okazać się wizyta u lekarza. Nie zapominajmy jednak , że cellulit to przede wszystkim problem estetyczny, który dotyczy zdecydowanej większości kobiet, nie warto więc panikować, gdy zobaczymy jego oznaki na naszej skórze.