Z gotowaniem różnie bywa. Jedni potrafią robić to lepiej, a inni gorzej. W skrajnych przypadkach jajecznica i zaparzenie herbaty, to absolutne maksimum, na które nas stać. Bez względu na nasze umiejętności, przygotowywanie posiłków zabiera nam sporo czasu. Czasu, który bez względu na naszą biegłość w tej dziedzinie możemy zmniejszyć.
Dwu lub trzykrotnie krótszy czas gotowania
Przygotowywanie jedzenia, możemy podzielić z grubsza na dwa etapy. Pierwszy z nich to przygotowanie wszystkich składników danej potrawy. Niezależnie, czy to prosta zupa, czy też potrawka z wieprzowiny, konieczne jest obranie i pokrojenie warzyw, mięsa i innych dodatków. Na to, ile zajmie nam to czasu, wpływa tylko nasza wprawa oraz ewentualna pomoc domowników. Sam czas gotowania możemy skrócić jednak nawet trzykrotnie. Umożliwi nam to szybkowar.
Jak to działa?
Szybkowary umożliwiają szybsze gotowanie za pomocą wyższego ciśnienia, która panuje w ich wnętrzu podczas obróbki termicznej. Dzieje się to za sprawą szczelnego zamknięcia, podczas powstawania pary w odpowiedniej temperaturze. Sama para wydostaje się z naczynia takiego tylko przez odpowiedni zawór i tylko w takiej ilości, która pozwala naczyniu na wytrzymanie takich parametrów. Zupełne zamknięcie pary w szybkowarze mogłoby skutkować, a nawet z pewnością skutkowałby widowiskowym uszkodzeniem naczynia i mogło zagrozić życiu kucharza.
Przy zakupie takiego naczynia zwróćmy uwagę na to, do jakiego rodzaju kuchenki jest on przystosowany. Inne szybkowary będą odpowiednie do kuchenek gazowych, a inne do indukcyjnych. Pewnym wyjściem jest również zaopatrzenie się w szybkowar elektryczny, dostępny np. w sklepie Recucina, który nie wymaga zastosowania dodatkowych źródeł ogrzewania. Jest to świetna opcja dla osób, które w najbliższej przyszłości zamierzają wymienić kuchenkę na inny typ, a chcą oszczędzić sobie konieczności zakupu kolejnego naczynia do niej przystosowanego.
Względy bezpieczeństwa
Szybkowary to bardzo wygodne rozwiązanie, które jednak przy braku odpowiedniego obchodzenia się z nimi, mogą stanowi ogromne niebezpieczeństwo. Po pierwsze nie należy nadmiernie zalewać go wodą. Dwie trzecie to absolutne maksimum. Należy zwrócić również pieczołowitą uwagę na zawór oraz uszczelkę. Istotny jest zarówno ich stan techniczny, jak i brak znajdujących się w nich zanieczyszczeń. Samą uszczelkę warto od czasu do czasu wymienić, np. raz na rok użytkowania. Nigdy nie należy zdejmować pokrywy, jeśli we wnętrzu panuje podwyższone ciśnienie. Jeśli nie musimy, to nie przygotowujmy w szybkowarze potraw z dodatkiem alkoholu, gdyż jego opary mogą ulec zapłonowi.